Czy z alkoholizmem można sobie poradzić? Czy jest to możliwe? Czy osoby uzależnione, które powoli tracą kontrolę nad swoim życiem lub już ją utraciły, mają szanse na normalność? Czy mogą mieć nadzieję, na odzyskanie zaufania najbliższych, na pracę, a przede wszystkim na wewnętrzne uporanie się z problemem alkoholowym? Oczywiście, że tak! Są skuteczne metody, które mogą pomóc w wyjściu z alkoholizmu.

Zaszycie alkoholowe Warszawa, psychoterapia, a może własna silna wolna? Jaka metoda jest najskuteczniejsza? Wiele zależy od nas samych, od naszego charakteru, możliwości oraz chęci.

Psychoterapia – jedna z metod

Jedną z bardzo często stosowanych metod jest psychoterapia. Z terapeuta można spotykać się indywidualnie lub zgłosić się do zamkniętego ośrodka uzależnień i tam brać udział w indywidualnych oraz grupowych spotkaniach. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na tego typu formę leczenia: z różnych przyczyn. Jedni nie będą mogli wyjechać na kilka tygodni, inni nie będą w stanie żyć na zamkniętej przestrzeni, a jeszcze inni, którzy wybierają indywidualne spotkania, mogą nie podołać i w czasie terapii sięgać po alkohol bez ograniczeń. Nie zmienia to jednak faktu, że psychoterapia jest skuteczna i naprawdę wiele osób uzależnionych z niej korzysta.

Spotkania anonimowych alkoholików

Spotkania anonimowych alkoholików, znane jako grupy AA licznie działają w różnych miastach. Nikt, kto chce się leczyć nie powinien mieć najmniejszych kłopotów z tym, aby do takiej grupy przynależeć. Podczas spotkań uzależniony zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i poznaje innych ludzi z podobnymi uzależnieniami. W ten sposób wspólnie tworzą grupę wsparcia.

Wszywka alkoholowa – to również jest rozwiązanie

Bardzo dużo uzależnionych osób korzysta także z tzw. zaszycia alkoholowego. Wszycie esperalu powoduje, że osoba uzależniona nie może sięgnąć po alkohol, ponieważ mogłoby to mieć dla niej poważne konsekwencje zdrowotne: od bólu głowy, po drgawki, wymioty, aż po paraliż całego ciała, a nawet śmierć w skrajnych przypadkach. Wszywka alkoholowa działa ok. 10 miesięcy. Powinny decydować się na nią wyłącznie te osoby, które dokładnie to przemyślały i rozumieją zagrożenie. Jeżeli przez okres działania disulfiramu osoba pijąca nie sięgnie po alkohol, prawdopodobieństwo odstawienia go jest bardzo wysokie.

Silna wolna – bez niej nie osiągniesz sukcesu

Bardzo ważna jest silna wolna osoby uzależnionej. Tylko wtedy jest ona w stanie pokonać swój problem. Bez względu jaką drogę terapii wybierze, bez mocnego postanowienia, że chce wyeliminować alkohol ze swojego życia, nie osiągnie ona swojego celu. Wszystko zaczyna się w nas samych – zewnętrzna pomoc innych jest potrzebna, jednak inni nie zrobią za nas tego, co zrobić możemy my sami.