Telefonia VoIP jest obecnie tak powszechnym rozwiązaniem, że w co drugiej albo i w większej ilości firm możemy spotkać się właśnie z tą technologią. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku telefonów domowych. Szacuje się nawet, że niedługo telefonia internetowa wyprze całkowicie lub prawie całkowicie telefony analogowe. Jednak z drugiej strony, prawdą jest, że nie wszystkie osoby chcą przechodzić na tego typu nowe technologie i mimo niewątpliwych ich plusów decydują się na starsze rozwiązania i wolą pozostać prze standardowym telefonie stacjonarnym. Powstaje w związku z tym pytanie, czy ze zwykłego telefonu można połączyć się z telefonem IP? Jak najbardziej jest to możliwe. Jednym z modeli, który to ułatwia jest Avaya 9608, nowoczesny telefon VoIP, na który można jednak dzwonić z telefonu analogowego. Jak to wygląda w praktyce? W jaki sposób nawiązać połączenie ze standardowego telefonu z takim, który korzysta z sieci internetowej?

Na szczęście nie jest to nic skomplikowanego. W zasadzie nie różni się to niczym od dzwonienia na zwykłe numery stacjonarne czy komórkowe. Tak samo, wybieramy na klawiaturze odpowiedni numer, a jeśli osoba, z którą chcemy rozmawiać znajduje się za granicą, dodajemy stosowny prefiks. Co ciekawe, za połączenia międzynarodowe na numery VoIP z reguły nie zapłacimy więcej niż za połączenia krajowe na numery zwykłe. Jest to na pewno dobra wiadomość dla osób, które mieszkają za granicą, ale mają w kraju dziadków, czy też rodziców w podeszłym wieku, którzy raczej nie chcą dokonywać zmian i przechodzić na nowe technologie, a wolą raczej pozostać przy tradycyjnym telefonie komórkowym. Dzięki korzystaniu z telefonów ip takich jak wspomniany Avaya 9608, nasi krewni mogą do nas dzwonić bez dodatkowych niepotrzebnych opłat.

Czym więc różnią się numery przypisane do abonentów używających telefonów VoIP od zwykłych numerów, przypisanych do telefonów analogowych? W rzeczywistości praktycznie niczym. Często nawet trudno zorientować się, że nie jest to numer zwykłego telefonu, a raczej abonenta korzystającego z telefonii internetowej. Jedyną różnicą mogą być tu prefiksy. Zazwyczaj są nam znane zwykłe prefiksy międzymiastowe lub międzynarodowe i jeśli widzimy taki prefiks wiemy, że dana osoba znajduje się w innym mieście lub kraju. Z telefonami IP jest nieco inaczej. Dany prefiks niekoniecznie oznacza, że dany abonent znajduje się gdzieś za granicą. Wiąże się to z faktem, że rozmowy przesyłane są za pomocą Internetu, a nie analogowej sieci telefonicznej. Jednak są to szczegóły techniczne, które funkcjonują doskonale w telefonach takich jak Avaya 9608, a które przeciętnemu użytkownikowi tak naprawdę nie są potrzebne. To o czym trzeba pamiętać, to odpowiednie wybranie numeru kierunkowego, kiedy jest on wskazany. Choć kiedy ktoś podaje nam swój numer od razu wymieni go wraz z kierunkowym, więc prawdopodobnie i tak nie będziemy mieli się nad czym zastanawiać. Pozostaje jedynie cieszyć się możliwością korzystania w dalszym ciągu z telefonu analogowego z możliwością nawiązywania połączeń z telefonami w każdej technologii.