Każdy z nas potrzebuje poczucia bezpieczeństwa – niezależnie od tego w jakim miejscu się znajduje i czym zajmuje się na co dzień. Szczególnie niebezpieczne dla naszego życia lub zdrowia mogą okazać się pożary, dlatego też każdy właściciel obiektu – czy to firmowego, przemysłowego, czy też użytkowego – powinien zadbać o odpowiednie systemy gaśnicze, które zapewnią błyskawiczne gaszenie pożaru i tym samym pełne bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem w XXI wieku okazują się instalacje gazowe, które są niezwykle skuteczne. Sprawdźmy, z czego to wynika i na co możesz postawić!

Gazowe systemy gaśnicze, czyli skuteczne neutralizowanie pożaru

Gazowe systemy gaśnicze to rozwiązania, które stosowane są przede wszystkim w tych budynkach, gdzie znajdują się cenne przedmioty, ważne dokumenty czy różnego rodzaju urządzenia. Poza ugaszeniem ognia, niezbędna okazuje się również ich ochrona, w czym nie sprawdzą się np. tradycyjna instalacje wodne, które mogłyby spowodować niemałe szkody. Systemy gazowe takich szkód nie powodują, ponieważ ich działanie opiera się na przerywaniu reakcji spalania na poziomie cząsteczkowym albo obniżaniu poziomu tlenu w pomieszczeniu, dzięki czemu nie ma możliwości dalszego rozprzestrzeniania się ognia.

Czy to bezpieczne? Jak najbardziej, ponieważ w systemach gaśniczych stosowane są gazy obojętne, całkowicie bezpieczne dla człowieka. Co więcej – nawet w przypadku tych rozwiązań, które obniżają ilość tlenu w pomieszczeniu, nie ma mowy o jakimkolwiek zagrożeniu. Poziom tlenu jest bowiem na tyle wysoki, że człowiek może nim spokojnie oddychać. Mamy tu więc połączenie skuteczności z bezpieczeństwem, co w przypadku instalacji przeciwpożarowych jest niezwykle istotne.

UWAGA! Gazowe instalacje gaśnicze, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, są w stanie samodzielnie wykryć pożar i automatycznie go ugasić – nie musisz więc reagować czy wzywać straży pożarnej, ponieważ niebezpieczeństwo zostanie natychmiast zredukowane.

Jakie gazy są skuteczne w gaszeniu pożarów?

Firmy projektujące i tworzące systemy gaśnicze, są w stanie zaoferować bardzo wiele zróżnicowanych systemów gaszenia pożarów, opartych na gazach. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:

  • INERGEN, będący przełomem w gaszeniu pożarów w różnego rodzaju obiektach, przede wszystkim tych, służących do przechowywania serwerów, dokumentów czy ważnych sprzętów – jest on stworzony z gazów wchodzących w skład ziemskiej atmosfery, skutecznie powstrzymuje ogień i nie pozostawia jakichkolwiek zanieczyszczeń,
  • dwutlenek węgla, stosowany bardzo powszechnie w instalacjach gaszenia pożaru – redukuje on stężenie tlenu w powietrzu i jest odpowiedzialny za gaszenie pożaru w jego początkowej fazie,
  • FM-200 – odbiera ciepło i powstrzymuje reakcje spalania na poziomie cząsteczkowym, nie pozostawiając żadnych zanieczyszczeń – szczególnie dobrze sprawdza się w serwerowniach, lakierniach czy rozdzielniach elektrycznych,
  • NOVEC-1230 – bezwonny gaz, który doskonale sprawdza się w gaszeniu pożarów klasy A i B, a także urządzeń pod napięciem, a stosuje się go w różnego rodzaju gaśnicach.

Jak więc widzisz istnieje spora liczba rozwiązań, z których możesz skorzystać i które będą niezwykle skuteczne w gaszeniu pożarów – niezależnie od tego, jaka jest specyfika budynku czy warunków, w jakich pracujesz. Dzięki temu możesz wybrać taki system gaśniczy, który w stu procentach ochroni Ciebie oraz innych użytkowników budynku przed tragicznymi skutkami pożaru.