Obecnie, coraz rzadziej spotykamy się z sytuacją, że przedsiębiorcy oraz osoby prywatne decydują się na gotówkowy zakup samochodu. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na bardzo wysoki koszt takiego rozwiązania oraz to, że ważniejsze od posiadania danego pojazdu zaczyna być możliwość jego wykorzystywania do celów prywatnych i biznesowych.

Istnieje wiele metod finansowania pojazdów. Chcąc użytkować nasze wymarzone Audi, BMW lub Suzuki leasing to z pewnością jedna z ciekawszych opcji, na jakie możemy postawić. Ten posiada kilka ciekawych opcji, które są warte rozważenia.

Zasady leasingu samochodowego

Leasing samochodowy to połączenie dzierżawy z kredytem. Będąc leasingobiorcą, użytkujemy samochód na takich warunkach, jakie zostały określone w zawartej umowie. Co więcej, pojazd nie widnieje jako własność klienta, a jest on jedynie mu udostępniony. Kiedy umowa leasingu się kończy, auto można wykupić po niższej cenie, niż jego rynkowa wartość.

Czy możliwością są jedynie pojazdy?

Kiedy jesteśmy przedsiębiorcami, leasing umożliwia nam pozyskanie nie tylko samochodów, ale też sprzętów, nieruchomości i wszystkiego innego, co tylko potrzebne jest nam do prowadzenia działalności. Zdarza się, że przedmiotem leasingu stają się specjalistyczne maszyny, komputery, meble, a nawet elementy wyposażenia biurowego.

Leasing operacyjny oraz finansowy – w jaki sposób pozyskać samochodów?

Kiedy planujemy wziąć auto w leasingu zaleca się, aby jak najwięcej dowiedzieć się o różnicach dwóch opcji – leasingu operacyjnego i finansowego, co pozwoli nam dobrać najlepsze rozwiązanie w naszej sytuacji.

Leasing to rozwiązanie, na które często decydują się młode firmy, gdyż to doskonała szansa, aby możliwie najbardziej zminimalizować wydatki, a tych na początku funkcjonowania działalności widnieje całkiem sporo. Leasing operacyjny to opcja, w której VAT nalicza się etapami, uwzględniając każdą poszczególną ratę. W finansowym zaś, pełny podatek płacony jest włącznie z pierwszą leasingową ratą. Do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć tylko odsetki od rat.

W operacyjnym leasingu, możemy wliczyć już prawie wszystkie koszty dotyczące leasingu. Oprócz pełnej raty leasingowej, może być to także początkowa opłata, wydatki na paliwo, zakup wyposażenia oraz przeglądy techniczne. Jednak jedynie podczas leasingu finansowego, istnieje możliwość dokonania odpisu amortyzacyjnego. Leasing operacyjny to wyjście, w którym leasingodawca jest właścicielem auta i zapisuje go w swojej ewidencji jako środek trwały. W leasingu operacyjnym, umowa zawierana jest na przynajmniej 40% czasu amortyzacji trwałego środka. W wypadku tego finansowego, umowa jest na określony czas, jednak nie ma minimalnego okresu obowiązywania. To od potrzeb klienta zależy, jak długo trwać będzie umowa.