Sprzęt komputerowy wszedł na zdecydowanie nowy poziom, odkąd pojawiła się kwestia e-sportu, czyli nowej dyscypliny sportowej, w której zawodnicy mierzą się ze sobą w grach komputerowych. E-sport ma wymiar międzynarodowy i jest oficjalną dyscypliną XXI wieku oraz sportem narodowym Korei Południowej, z której pochodzi najwięcej mistrzów świata w e-sporcie. Dla najlepszych graczy i drużyn liczy się w tej branży sprzęt, umiejętności i trening. Można się urodzić z talentem albo dojść do pewnego poziomu naprawdę ciężką pracą.

Sprzęt i kryteria

W gamingu profesjonalnym nie wystarczy jakikolwiek sprzęt. Zarówno sam komputer, jak i poszczególne akcesoria, czyli mysz i słuchawki z mikrofonem usb muszą być odpowiedniej jakości zarówno, gdy chodzi o wykonanie i parametry. Gaming to całkiem inny poziom w porównaniu na  przykład do słuchawek do pracy w biurze call center. Oczywiście, jest to wręcz skrajne porównanie pod względem jakości, ale tak właśnie jest – niebo i ziemia.  

Z wyborem sprzętu i słuchawek do pc dla gracza jest, jak z wyborem słuchawek do telefonu stacjonarnego – muszą spełniać oczekiwania konkretnej osoby. Warto na początku ustalić pewne kryteria, zanim zaczniemy buszować po stronach czy w sklepach w poszukiwaniu idealnego sprzętu. Kryteria dla słuchawek z mikrofonem to po pierwsze miejsce i rodzaj gry – czy będziemy grać w jednym czy różnych miejscach oraz sami czy drużynowo. Kolejne kryterium to, jakie słuchawki usb preferujemy – douszne, bezprzewodowe, z kablem czy słuchawki nagłowne.

Słuchawki gamerskie za mniej, niż 500 zł

Słuchawki do biura w przeciwieństwie do gamerskich są tanie w większości przypadków. Ceny słuchawek dla graczy zaczynają się od kilkuset złotych, ale można także znaleźć odpowiednie słuchawki w przystępnych cenach. Przykładem modelu w cenach 245 – 329 zł (w zależności od miejsca zakupu) jest Ultrasone HFI-15G (11001). To słuchawki o konstrukcji otwartej, opierające się na technologii S-Logic Natural Surround Sound. Są to słuchawki klasyczne – z kablem o długości 1m (lub 4m) oraz wpięciem typu jack 3,5 lub 6,3 mm. Impedancja wynosi 32 Ohm, a pasmo przenoszenia od 20 do 20 000 Hz. Słuchawki mają przetwornik 40 mm. Chociaż z wyglądu kojarzą się z latami 80. i mogą sprawiać wrażenie kiepsko wykonanych to są dość solidne i komfortowe. Są w dodatku bardzo mobilne ze względu na niewielkie rozmiary oraz lekkości – ważą jedynie około 85 g. Recenzenci chwalą je często za podkreślanie brzmień basowych oraz scenę. To model w atrakcyjnej granicy cenowej, który sprawdzi się dla początkujących graczy i przede wszystkim graczy, chcących rozgrywać partie w zaciszu domowym.

Słuchawki gamerskie to ważny element sprzętu dla każdego gracza, a szczególnie dla profesjonalnych graczy. Muszą gwarantować odpowiednio wysoką jakość dźwięku i szczegółów, by gracz mógł swobodnie porozumiewać się z drużyną oraz mieć właściwą imersję świata w grze.