To oczywiste, że każdy kibic pragnie tego, aby jego krajowa liga, była tą wyróżniającą się wśród innych. Pragniemy sportowych emocji, aczkolwiek to zwycięstwa przynoszą nam te pozytywne odczucia, a zdecydowanie nie są to porażki. Chociaż być może nie jesteśmy zagorzałymi kibicami konkretnej drużyny, ze względu na pewne czynniki, jak np. pochodzenie, utożsamiamy się z nią. Polska liga zdecydowanie odstaje od innych lig zagranicznych, a szczególnie od ligi angielskiej, niemieckiej, włoskiej, czy tez Hiszpańskiej. Niestety, nie jesteśmy nawet uznawani, jako liga europejskich „średniaków”.

Kiedy tematem jest ekstraklasa drużyny tam grające nie są w stanie nawiązać walki z zagranicznymi klubami, a jednak kibice i tak w dość sporej ilości oglądają te spotkania, pomimo sukcesów i większych perspektyw na to, że te pojawią się w przyszłości. Często nie mamy czasu na to, by być na bieżąco z wynikami ekstraklasy na żywo, gdyż bardziej interesujące są dla nas ligi zagraniczne, które oferują znacznie więcej emocji, a także wysoki poziom sportowy. Jakie są powody tego, że polska ekstraklasa aż tak bardzo pozostaje w tyle, za innymi europejskimi ligami?

Realizacja transmisji meczów ekstraklasy i ich wysoki poziom…

Bardzo często w mediach można usłyszeć tezę, jakoby nasza polska ekstraklas była doskonale opakowanym produktem. Są to chociażby wypowiedzi sportowych dziennikarzy i wielu ekspertów, jednak co ono w ogóle znaczy? Kanał telewizyjny, która wykupił koncesję na transmisję meczów ekstraklasy stara się o to, by spotkania te były doskonale przygotowanymi reportażami. Dodatkowo, różnego typu analizy, studia przed i pomeczowe stają często na znacznie wyższym poziomie, niż same mecze, których owe przedsięwzięcia dotyczą.

Mocno zawyżone płace piłkarzy…

Mimo tego, że Polska nie słynie z zapełniania stadionów na meczach ligowych, problemów finansowych wydaje się nie być, gdyż dochody nie dotyczą tylko sprzedaży biletów. Są to głównie wysokie umowy ze sponsorami, przez co bardzo wysokie są również płace piłkarzy w naszej ekstraklasie. Zawodnicy pragną coraz większych kontraktów, a te zwykle nie są współmierne z posiadanymi przez nich umiejętnościami, poziomem sportowym, czy też samym zainteresowaniem ligą. Nawet Ci najlepsi strzelcy ekstraklasy nie są w stanie wejść na tak wysoki poziom, jaki obserwujemy u zawodników klubów środka tabeli lig zagranicznych. Kiedy opuszczają oni naszą ligę w poszukiwaniu wyzwań, najczęściej nie są w stanie sprostać wysokiej intensywności. Bardzo wysokie płace w polskiej lidze, bardzo zachęcają piłkarzy, którym zależy jedynie na pieniądzach, mają renomę, aczkolwiek nie są w stanie prezentować już najwyższego poziomu. Z uwagi na brak zaangażowania, w konsekwencji nie są w stanie poradzić sobie nawet tutaj. Chociaż takie transfery są dobrym pomysłem marketingowo, z pewnością na gwarantują takich efektów, jakich oczekują kluby.

Mnóstwo kontrowersyjnych i nietrafionych reform ekstraklasy

Znany jest temat, który dotyczy dość specyficznego terminarze ekstraklasy, w którym po pierwszej fazie rozgrywek, lepsze kluby trafiają do grupy mistrzowskiej, a pozostałe do grupy spadkowej, w której mogą jedynie walczyć o utrzymanie. Eksperci są zdania, że nasza liga potrzebuje bardzo głębokich reform i zmian, dzięki którym poprawi się poziom sportowy, a co za tym idzie większe zainteresowanie ligą ze strony kibiców. Pamiętajmy jednak o tym, że są również ustawy, które można uznać za udane, a taką jest np. obowiązek przynajmniej jednego młodzieżowca w pierwszym składzie na mecz ekstraklasy. Celem tego, jest nakłonienie do korzystania z klubowych akademii, a przy okazji do promowania młodych polskich piłkarzy, gdyż jak wiadomo, ich sprzedaż za granicę to spora szansa na duży zysk. Jest to lepsze rozwiązanie, niż sięganie po zagranicznych graczy u schyłku kariery, którzy jedynie zaniżają poziom tej ligi.