Rzepak cieszy się coraz większą popularnością, na jego uprawę decydują się rolnicy na całym świecie. Choć daje duże plony, prawda jest taka, że nie będzie rósł na kiepskiej jakości ziemi, to dlatego nie każdy może go uprawiać. Jak hodować rzepak i jakich błędów unikać? Jakie nasiona rzepaku ozimego wybrać?

Kiedy jary a kiedy ozimy?

Do najpopularniejszych odmian rzepaku można zaliczyć ozimy, on jest najbardziej plonotwórczy. Uprawy rzepaku jarego zajmują nie więcej, niż kilkadziesiąt % powierzchni uprawy ozimego. Mimo, że rzepak jary ma nieco gorsze plony to w przypadku wymarznięcia ozimego, uprawa jarego w to miejsce będzie idealnym rozwiązaniem. To jedyna roślina zastępcza po wymarznięciu rzepaku ozimego, która może być posadzona w jego miejsce. Warto też podkreślić, że jary jest dużo tańszy w uprawie od ozimego, przede wszystkim przez to, że o wiele lepiej radzi sobie z chwastami.  W tym wypadku nie trzeba stosować wielu nawozów, nie wymaga wysiewania nawozów potasowych czy fosforowych, jest także dużo mniej narażony na grzyby. Otóż, nasiona rzepaku ozimego mogą być sprzedawane z dużym zyskiem, choć trzeba zdawać sobie sprawę z tego że jest to roślina szalenie trudna w uprawie. Zmieniający się klimat, powszechność patogenów sprawia, że takie przedsięwzięcie musi być dobrze przygotowane.

Jak chronić rzepak?

Rzepak ozimy jest zdecydowanie najbardziej wymagającą rośliną spośród wszystkich upraw rolniczych i takie stwierdzenie wcale nie jest przesadzone. Wynika to przede wszystkim z faktu, że aż przez 11 miesięcy pozostaje na polu, tak więc oddziałuje na nią dość duży czynników, które mogą na nią negatywnie wpływać. Na niektóre z nich mamy wpływ, jednak nie na wszystkie. Możemy kontrolować między innymi ilość wody w glebie na każdym etapie wegetacji, chronić roślinę przed wymarznięciem zimowym, przymrozkami wiosennymi, które mogą prowadzić do uszkodzenia łodyg. Problemem może okazać się także niska aktywność pszczół w okresie kwitnienia wynikająca z niskich temperatur, na to również mamy wpływ. Jeżeli nie odnotujemy nalotu pszczół, wówczas może doprowadzić to do obniżenia plonowania plantacji. 

Gdy będziemy  w odpowiedni sposób chronić swoją plantację przed chwastami, szkodnikami, chorobami wirusowymi i grzybowymi, a także będziemy w stanie uzupełnić niedobory pokarmowe rośliny, to możemy liczyć na dobre plony.

Jak przygotować ziemię pod rzepak?

Po pierwsze trzeba oczywiście zdecydować się na wybór odpowiednich nasion rzepaku ozimego. Po drugie należy w odpowiedni sposób przygotować glebę pod uprawę, musi być ona bardzo dobrej jakości, inaczej roślina nie da zadowalających plonów. Aby gleba mogła zachować jak najwięcej wody z okresu jesienno-zimowego, wówczas niezbędna jest orka na głębokości 22 centymetrów, kolejny etap to bronowanie. Ziemia musi być spulchniona, ale nie przesuszona, to jest bardzo ważna kwestia. Jeżeli siew będzie zbyt głęboki, to kiełki roślin mogą mieć problem z przebiciem się na powierzchnię. Kiedy zacząć przygotowanie ziemi pod uprawę i zakup nasion rzepaku ozimego? Prace warto rozpocząć jesienią. Jeżeli chodzi o termin siewu to dobry będzie ostatni tydzień marca lub pierwsza dekada kwietnia. Oczywiście dużo zależy od panujących warunków atmosferycznych. 

Olej rzepakowy pozyskiwany z rzepaku jest bardzo ważnym elementem w diecie człowieka, dlatego cieszy się tak duży zainteresowaniem. W końcu to tłuszcze są głównym składnikiem w diecie. Rzepak dodaje się również do paszy zwierząt. To trudna uprawa, jednak generująca dość duże zyski.