Frezowanie zalicza się podstawowych procesów obróbki skrawaniem. Poprzez ruch obrotowy i posuwowy wielu noży tokarskich, maszyna nadaje bryle metalu określony kształt oraz rozmiar. W ten sposób produkowane są metalowe elementy wykorzystywane we wszystkich obszarach przemysłu. Tylko specjalistyczne firmy z certyfikatami oraz odpowiednim sprzętem mogą zajmować się złożoną obróbką metali. Co jeszcze warto wiedzieć o frezowaniu w technologii CNC?

Różnorodne frezarki wykorzystywane do obróbki skrawaniem

Specjalistyczne firmy dysponują kilkoma rodzajami frezarek oraz automatów tokarskich. Tylko z pomocą profesjonalnego sprzęt można dostosować frezowanie do określonej wielkości oraz kształtu docelowych elementów. Wyróżniamy frezarki górnowrzecionowe oraz dolnowrzecionowe, w zależności od położenia wrzeciona. W sprzedaży znajdują się również frezarki pionowe, poziomie oraz uniwersalne. Tutaj ważnym kryterium wyboru jest średnica prętów i przygotówek wykorzystywanych w procesie obróbki.

Frezowanie w technologii CNC

Proces obróbki metali został udoskonalony poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii CNC, czyli Computerized Numerical Control. Dzięki niej, zaawansowane frezarki są sterowane komputerowo i nie wymagają nadzoru ze strony pracowników. Co więcej, technologia pozwala produkować dziesiątki tysięcy elementów w ciągu jednej godziny przy zachowaniu maksymalnej precyzji i dokładności. Często stosujemy również określenie frezowania 3D, jako iż algorytm komputerowy wytwarza metalowe elementy na podstawie trójwymiarowego schematu.

W jakich branżach wykorzystywane jest frezowanie?

Praktycznie każda gałąź przemysłu jest uzależniona od firm zajmujących się profesjonalną obróbką metali. Nowoczesne frezarki to bardzo drogie urządzenia, a co za tym idzie, ich zakup nie jest opłacalną inwestycją dla zakładów produkcyjnych. Szczególnie, że wymogiem jest również wykwalifikowana kadra zarządzająca sprzętem. Dlatego też, zakłady produkcyjne najczęściej nawiązują współpracę z firmą, która zajmuje się obróbką metali. Jedna firma może zatem zaopatrywać liczne gałęzie przemysłu, zaczynając od meblarstwa, a kończąc na lotnictwie.

Obróbka metali dla prywatnych klientów

Czy przydomowe warsztaty oraz prywatni klienci mogą skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się obróbką metali? Tak, na rynku znajdziemy firmy, które oferują produkcję detaliczną. To dobra wiadomość dla wszystkich hobbystów oraz osób zajmujących się majsterkowaniem. Frezowanie 3D pozwala pozyskać elementy potrzebne do realizacji autorskich projektów.