Tylko posiadając skuteczny środek czyszczący, będziemy w stanie idealnie doczyścić nasze okna, lustra oraz wszystkie inne przeszklenia. W marketach i branżowych sklepach jesteśmy w stanie odnaleźć dziesiątki, a nawet setki przeróżnych specyfików, które zawierają w sobie tzw. składniki aktywne. Jak jednak wyłonić wśród nich ten najlepszy, skoro każda marka przekonuje do siebie na swój sposób?

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając płyn do szyb?

Prawie każdy płyn do mycia szyb opiera się na podobnych składnikach, a to w dużej mierze woda, ocet, alkohol, amoniak, kwas mlekowy oraz cytrynowy i aromatyzery. Za skuteczne czyszczenie i odtłuszczanie, odpowiedzialne są wspomniane kwaski oraz alkohole. Co warto także nadmienić, spora część producentów stara się strzec dokładnego składu swych produktów i nie powinno nas to bardzo dziwić. Często natkniemy się także na płyny do szyb, które zawierają w sobie dodatek silikonów, dzięki któremu mycie zabrudzonych powierzchni ma być ułatwione, ale też usprawniają samo rozprowadzanie płynu, ograniczając przy tym ryzyko tego, że na szklanej powierzchni pojawią się niepożądane smugi.

Niektóre płyny do mycia okien od bardzo znanych marek bazują także na spore grupie substancji dodatkowych, które gwarantują kompleksowe i szybkie oczyszczanie szyb oraz przeszkleń, które są wyjątkowo zabrudzone. Zaletą tego jest także ochrona, przed ponownym pojawieniem się zabrudzeń. Nasz przykładowy produkt zawiera w sobie skoncentrowane octy, amoniak, alkohole, aromatyzery, a także inne składniki uznawane jako dodatkowe, które sprawiają, że płyn możemy wykorzystać nie tylko klasycznie w ręczny sposób, ale także wespół z niektórymi czyszczącymi urządzeniami, takimi jak myjki ręczne, czy też odkurzacze do szyb.

Najlepiej jeśli płyn do mycia szyb zawiera w sobie około 5% aktywnych substancji powierzchniowych, które zadbają o efektywne czyszczenie szyb i przeszkleń. To, o czym nie można przy tym zapominać to fakt, że płyn powinien zachować jeszcze proekologiczny charakter, a to chociażby dodatek zapachów olejkowych, czy też substancji amfoterycznych. Bez względu na to, jak dobry płyn do szyb uda się nam nabyć, ten powinien posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty, a także spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Płyny przeznaczone do mycia szyb, bardzo często są też wykorzystywane do czyszczenia innych powierzchni, jak np. płytki ceramiczne, glazura, szyby samochodowe oraz stal nierdzewna.

Domowy płyn do szyb – czyli ekologiczna i skuteczna alternatywa

Przeglądając się poszczególnym produktom, które przeznaczone są do mycia szyb zauważymy, że ich ceny są dość wysokie, a niestety wciąż rosną. Okazuje się zatem, że doskonałym pomysłem będzie wyprodukowanie własnego, domowego płynu, który nie tylko skutecznie zajmie się naszymi oknami, lustrami i innymi przeszkleniami, ale też dodatkowo będzie tani w produkcji, bezpieczny dla środowiska naturalnego, a przy tym łatwo dostępny.

Jak zatem wyprodukować swój własny płyn do mycia szyb? Okazuje się, że przepis jest banalnie prosty i każdy powinien sobie z nim bez problemu poradzić. Do spryskiwacza należy wlać cztery jednostki octu oraz jedną jednostkę wody demineralizowanej. Całą miksturę warto wzbogacić też nietłustymi olejkami eterycznymi, a także kwaskiem cytrynowym. Specyfik, który uda się nam tym sposobem uzyskać, z pewnością okaże się skutecznym płynem do szyb, który pozwoli nam na sprawne oczyszczenie naszych szyb i to bez udziału, jakichkolwiek zbędnych, chemicznych dodatków.

Warto też wiedzieć o tym, że przeróżne marki kosmetyków naturalnych oferują też płyny do czyszczenia różnych nawierzchni, a w tym szklanych i to z wykorzystaniem jedynie naturalnych składników. Jeśli chcemy zadbać o czystość w naszym domu, a przy tym o środowisko, z pewnością warto rozważyć taką opcję.