Okucia okienne to elementy niezbędne do montażu okien – dzięki nim możliwe jest nie tylko ich zamocowanie, ale także swobodne zamykanie i otwieranie. Mają znaczenie dla komfortu korzystania z okien oraz mogą poprawiać ich bezpieczeństwo. Jakie są rodzaje okuć okiennych i jakie znajdują zastosowanie?

Okucia okienne – rodzaje ze względu na typy okien

Na rynku znajduje się bardzo duży wybór okien do domów, biur, lokali użytkowych i innych obiektów. Okucia okienne to akcesoria, które są ich nieodłącznym elementem – to właśnie one umożliwiają ich montaż w budynkach oraz wpływają na ich funkcjonalność. Ich dobór jest uzależniony właśnie od rodzaju okna – każdy wymaga nieco innego sposobu montażu oraz posiada inne zastosowania i funkcje, a okucia pozwalają w pełni wykorzystać potencjał danego modelu. Wyróżniamy okucia okienne:

– obwodowe, stosowane w najbardziej popularnych modelach okien; jak nazwa wskazuje, są montowane dookoła okna, w jego ramie, i umożliwiają jego otwieranie, uchylanie oraz rozwieranie. Najczęściej są stosowane w tradycyjnych, drewnianych lub plastikowych oknach z klamką, jednak można znaleźć ich unowocześnione wersje również w modelach sterowanych elektronicznie.

– do okien umiejscowionych wysoko nad podłogą, tzw. naświetli, do których jest utrudniony dostęp – wykorzystuje się je w przypadku okien ukośnych, wychylnych, pionowo-uchylnych oraz innych. Stosowane są zarówno rozwiązania tradycyjne, mechaniczne, jak i nowoczesne – elektroniczne.

– do okien obrotowych, które coraz częściej wykorzystuje się w budynkach różnego typu; dostępne są modele obracające się w pionie, jak i poziomie i wymagają zastosowania specjalnych okuć, które umożliwią ich otwieranie w taki sposób.

– do okien tarasowych i balkonowych, wymagających najczęściej również dodatkowego zabezpieczenia przed włamaniem; są to często ciężkie okna, wykonane z plastiku, drewna lub aluminium, zarówno tradycyjne rozwierno-uchylne, jak i podnoszono-przesuwne.

Okucia okienne – poszczególne typy

Okucia okienne pozwalają przede wszystkim na otwieranie i zamykanie okien, a także blokowanie ich w odpowiedniej pozycji, np. w przypadku okien uchylnych. Składa się na nie wiele elementów o różnych zadaniach – nie wszystkie wykorzystuje się w każdym modelu okna, jest to bowiem zależne od jego budowy, sposobu montażu oraz otwierania. Ogólnie można jednak rozróżnić następujące typy okuć okiennych:

– zawiasy, umożliwiające otwieranie i zamykanie większości modeli okien – standardowe modele czopowe występują w wielu wersjach, w tym wbijanej, przykręcanej, wahadłowej, sprężynowej i splatanej,

– zasuwnice,

– ograniczniki, które kontrolują maksymalne rozwarcie, np. w przypadku okien uchylnych,

– zaczepy,

– zatrzaski balkonowe,

– otwieracze naświetli.

Dobór odpowiednich okuć okiennych

Wybór każdego typu okucia okiennego ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności okna, a także bezpieczeństwa użytkowników budynku. Warto decydować się na wysokiej jakości modele od renomowanych producentów, charakteryzujące się świetnym wykonaniem i wykorzystaniem wytrzymałych materiałów. Najlepsze produkty tego typu można znaleźć w sklepach z okuciami – w ich ofertach znajduje się szeroki wybór modeli, przeznaczonych do okien różnego typu.