Okiennice coraz częściej montowane są także w nowych domach. Już nie tak pełnią funkcję zabezpieczenia okien czy ich osłony, jak bardziej dekoracji. W każdym razie zainteresowanie rośnie, a wraz z nim rośnie popularność akcesoriów montażowych. O nich warto wypowiedzieć się nieco szerzej.

Okucia do okiennic – co oferują sklepy?

Aktualnie można kupić bardzo różne okucia do okiennic, bez których tak naprawdę normalne funkcjonowanie tego rodzaju osłony okiennej byłoby zupełnie niemożliwe. Chodzi tu o takie okucia jak – zawiasy, zapadki, haki, baskwile, czy zatrzaski. Elementy te pozwalają na profesjonalne i zarazem kompletne złożenie i okucie okiennic. Dobrze zamontowane okiennice pozwalają uzyskać ciekawy efekt wizualny i architektoniczny. Wybierając okucia do okiennicy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość. Powinny być wytrzymałe i zarazem estetyczne, aby idealnie współgrały technicznie i wizualnie z konkretną okiennicą.

Gdzie można kupić okucia do okiennic?

Aktualnie okucie przeznaczone do okiennic można kupić w tych sklepach, które oferują same okiennice. Przeważnie są też dostępne w sklepach budowlanych, tych z szeroką ofertą asortymentu wykończeniowego. Należy wybrać sklep, który ma zawiasy o różnych parametrach, funkcjach i kolorach. Chodzi o to, aby był wybór, jakiego przecież każdy klient zwykle oczekuje. Do polecanych w tym przypadku należą zawiasy ze stali. Trzeba rozejrzeć się za sklepem, który proponuje klientom zamknięcia i otwieracze mające ogromny wpływ na komfort korzystania z okna oraz jego funkcjonalność. Najlepiej udać się do sklepu, który oferuje nie tylko wspomniane zawiasy, zamknięcia i otwieracze, ale również czopy, podkładki, trzpienie zawiasów, pręty okiennic, a także śruby, zasuwy okiennic i haki. Im lepiej zaopatrzony jest sklep, tym większe jest prawdopodobieństwo, że klient dostanie to, czego potrzebuje. Jeśli ktoś potrzebuje okucia do swoich okiennic, z pewnością znajdzie je w dobrych sklepach, tych stacjonarnych, jak też internetowych. Przed zakupem należy wobec tego dobrze zastanowić się nad tym, czego się potrzebuje, a następnie rozejrzeć się za sklepem, który ma szeroką ofertę produktów.

Ile kosztują okucia do okiennic?

Ceny poszczególnych okuć są zależne od ich rodzajów, a wybór tych akcesoriów jest naprawdę duży. Niektóre sprzedawane są w kompletach czy zestawach, dzięki czemu zakup wszystkich dodatków przebiega znacznie sprawniej i wygodniej. Nie trzeba każdego elementu dobierać osobno. Wybrane okucia, jak na przykład czop zawiasu można kupić za kilkadziesiąt złotych, poczynając już od niecałych trzydziestu. Drobniejsze rzeczy jak jakieś blaszki, płyty haczykowe do zamykania okienni to już całkiem groszowa sprawa, ponieważ kosztują zaledwie kilka złotych. Oczywiście ceny te są jednocześnie zależne od punktu sprzedaży, gdyż każdy ma zupełnie inny cennik i na innej zasadzie wycenia swoje produkty. W związku z tym nie można oczekiwać, że każdy sklep będzie oferował poszczególne okucia w tych samych cenach. Warto też wspomnieć, że przy wyborze nie należy kierować się cennikiem, gdyż ceny są tu najmniej ważne i mogą prowadzić do złych wyborów. Najważniejsza jest jakość oraz to, aby akcesoria te pasowały do konkretnych okiennic. Chodzi tu zarówno o dopasowanie techniczne jak też wizualne. W końcu okiennice mają nie tylko działać poprawnie (otwierać się i zamykać), ale również ładnie wyglądać. Niektórzy nawet montują je bardziej w znaczeniu dekoracyjnym, więc tym bardziej ma to znaczenie.

Zakończenie

Okucia do okiennic są bardzo różne. Okuciem tym nazywa się nawet najmniejsze elementy służące do ich montażu. Bo dzięki nim okiennice te mają szansę poprawnie działać – otwierać się i zamykać. Wystarczy określić swoje oczekiwania, a następnie wybrać sklep z szerokim asortymentem, aby móc sfinalizować zakup. Dziś takie akcesoria to żaden problem. Jest ich całe mnóstwo i to w dobrych cenach. Choć okiennice nie są już tak bardzo popularne, to jednak nadal niektórzy decydują się na ich montaż. Wbrew pozorom nie mają problemu z dostaniem niezbędnych do okiennic akcesoriów.