Obrzeża ogrodowe mają swoje zadania estetyczne, ale i funkcjonalne. Oznacza to, że wybierając je, powinniśmy mieć na uwadze szereg istotnych czynników. Dzięki nim, możliwa jest kompleksowa kontrola nad układem otoczenia całego budynku. Co więcej, pozwalają na skuteczne wydzielenie konkretnych stref ogrodu, a kiedy będziemy wytyczać ścieżki i trawniki będzie to wyjątkowym ułatwieniem.

Obrzeża ogrodowe i metal

Obrzeża ogrodowe z metalu znane są wysokiej wytrzymałości, a ich minimalistyczny stal sprawia, że doskonale sprawdzą się w ogrodach w nowoczesnym i eleganckim stylu. Są to głównie listwy ze stali, które zabezpiecza się dodatkowo specjalnymi preparatami na wypadek korozji. To elementy które będą szczególnie przydatne, kiedy będziemy rozdzielać konkretne przestrzenie ogrodu, ale też kiedy zdecydujemy się na budowę zielonego dachu. Skutecznie ochronią też przed nadmierną ekspansją roślin na inne tereny. Obrzeża ze stali umożliwią też stworzenie kwietników o niestandardowych kształtach.

Do wyboru są także obrzeża z aluminium, które są przede wszytki bardzo lekkie, a jednocześnie też wytrzymałe. Ich zastosowanie jest bardzo wygodne, a przy prawidłowym wykorzystaniu doskonale wtopią się w całe otoczenie. Warto pamiętać, że nie sprawdzą się w towarzystwie ogrodów rustykalnych i romantycznych. Kolory stali i aluminium, będą po prostu źle wyglądać w takich przestrzeniach.

Obrzeża ogrodowe i drewno

Wydaje się, że drewniane obrzeża wykorzystywane są najczęściej. Te są relatywnie niedrogie, a spotkamy je w formie listew i kołków, połączonych razem drutem w szeroki pas. Są bardzo pomocne w wypadku wytyczania granic pomiędzy trawnikami oraz rabatami. Ich estetyka stoi na wysokim poziomie, a ich wykorzystanie daje nam mnóstwo innych możliwości, jak chociażby kształtowanie różnego typu form geometrycznych. Podczas umacniania ścieżek z betonu, ogrodowych schodów, czy też placyków, na pewno nie będą one najlepszym wyborem, ponieważ są one mało wytrzymałe. Nie pomoże tutaj nawet profesjonalna impregnacja. Drewno po prostu butwieje z czasem i może się rozpadać, a to z uwagi na kontakt z wilgocią, grzybem i ziemią. Brak tu zaawansowanej technologii, stąd może dojść do wielu mechanicznych uszkodzeń.

Obrzeża ogrodowe i plastik

Mimo tego, że obrzeża z plastiku jawią się jako wytrzymałe, nie można powiedzieć, że są one w jakikolwiek sposób estetyczne. Co więcej, elementy z tworzyw sztucznych nie pasują do ogrodów, które są zaprojektowane w konkretnym stylu. Ich plusem jest jednak wysoka odporność na działanie wilgoci, dlatego nawet przez wiele lar w ziemi nic im się nie stanie. Możliwe jest jednak ich płowienie, a także uszkodzenie przy ogrodowych pracach. Odradza się też plastikowe obrzeża w kształcie fal, a wszystko z uwagi na wysoką łamliwość i brak estetyki. Sprawdzą się natomiast jako bariery korzeniowe.

Obrzeża ogrodowe i granit

Obrzeża granitowe najlepiej wyglądają w ogrodach w nowoczesnym stylu. Te obecne są jako kostki i palisady. Trwałość granitowych elementów jest niepodważalna, natomiast warto wiedzieć też, że świetnie komponują się one z pozostałymi elementami ogrodu, co pozwala zachować jego ład i harmonię. Kostki granitowe należy układać równo z granicami chodników i rabatów, co pozwoli roślinności na ograniczony rozrost. Granit jest też pomocny podczas wykonania konstrukcji palisadowych, chociażby podwyższonych rabat, czy też umocnień schodów.

Obrzeża ogrodowe i beton

To co gwarantują nam obrzeża z betonu, to na pewno wysoka trwałość, zatem są one podobne do tych granitowych. Zupełnie inaczej wygląda to jednak w kwestii estetyki. Będzie to dobre rozwiązanie dla podtrzymania nasypów, rabatów, skarp, schodów, a także podczas tworzenia murków. Betonowe kostki pozwalają na układanie przeróżnych wzorów, a same palisady mogą mieć przeróżne kolory i kształty. Co ciekawe, spotkamy też czasami takie, które maja imitować drewno. Co podkreśla się najbardziej, beton to materiał będący odporny na niemal każde warunki atmosferyczne.