Udając się do marketu po kabel HDMI, rzadko kiedy zastanawiamy się, jaki powinien on być, a najczęściej wybieramy po prostu najtańszy. Większość z nich, z wyglądu jest niemal taka sama, stąd trudno oczekiwać, aby przeciętny klient zapoznawał się z ich specyfikacjami. Szczególnie, kiedy przewód ten ma po prostu działać z naszym monitorem lub konsolą do gier. Warto jednak mieć świadomość, że dobry kabel HDMI, może wiele znaczyć.

Bez względu na to, czy pragniemy wybrać kabel HDMI 10m czy też interesuje nas zupełnie inny model, warto dowiedzieć się nieco więcej o tej technologii. Już tylko niewiele wiedza na ten temat, pozwoli nam przyjąć odpowiednie podejście do wyboru przewodu tego typu. Co więcej, eksperci są zgodni co do tego, że renomowany kabel HDMI, wpływa na jakość przesyłu!

Kable HDMI – informacje podstawowe…

Wraz z nadejściem drugiego tysiąclecia, użytkownicy sprzętów RTV otrzymali możliwość korzystania ze standardu HDMI. Od tamtej pory zmieniło się dość sporo, zatem wspomniana technologia doczekała się już wielu integracji. Dodatkowo, każda nowa generacja standardu kabla HDMI, dawała użytkownikom coraz to lepszy przesył danych od wersji poprzedniej. Takie przewody umożliwiają nam przesył nieskompresowanych danych wideo i audio. Co więcej, możliwe staje się też podłączenie szerokiej gamy sprzętów RTV, takich jak telewizory, projektory, lub też konsole do gier.

Jak dokonać właściwego wyboru?

Jak możemy dowiedzieć się od ekspertów HDMI Working group, którzy zajmują się zachowaniem wysokiego standardu tej technologii, kabel HDMI nie może być dłuższy niż zalecane 15 metrów. Może się jednak zdarzyć, że odległość pomiędzy urządzeniami będzie większa, a wtedy koniecznie musimy sięgnąć po specjalny repeater, który będzie w stanie wzmocnić sygnał. Takie sytuacje to jednak rzadkość, a w większości przypadków sprzęty dzieli odległość od dwóch do pięciu metrów. Znane są jednak okoliczności, kiedy musimy podłączyć projektor na suficie, który obecny jest po drugiej stronie pomieszczenia, a wówczas Take narzędzie okaże się na wagę złota.

Drogi kabel HDMI, zawsze okaże się lepszym rozwiązaniem?

Pomiędzy najtańszym, a najdroższym kablem HDMI jaki tylko dostępny jest na rynku, dostrzeżemy aż kilkusetzłotową różnicę w cenie. Co więcej, jeden od drugiego nie będzie różnił się znacząco jakością uzyskiwanego obrazu cyfrowego. Kupno drogiego kabla HDMI, ma z założenia dostarczyć nam produkt solidny i dobrze wykonany. Tanie przewody, zazwyczaj są zrobione z mieszanki miedzi i aluminium, jednak te droższe zakładają użycie stali oraz miedzi. Dodatkowo, najlepiej jeśli jest to miedź beztlenowa. To oczywiste, że pod względem wytrzymałości, tani marketowy kabel nigdy nie dorówna drogiemu modelowi od znanego producenta. Warto jednak decydować się na taką inwestycję, jedynie kiedy planujemy bardzo często i intensywnie korzystać z kabla, a jednorazowe podłączenie go do telewizora na stałe wcale nie opisuje takiej sytuacji.