Nie wszystkie zabiegi dentystyczne należą do miłych. W zasadzie to większość z nich nie kojarzy się nikomu  z relaksem czy odpoczynkiem. Są jednak osoby, które nie leczą swoich zębów z powodu strachu przed dentystą. Są także zabiegi dość bolesne lub meczące dla pacjenta. W takich sytuacjach stosuje się leczenie zębów pod narkozą.

Kiedy leczenie pod narkozą?

Leczenie zębów pod narkozą stosowane jest w kilku przypadkach. Z pewnością w grupie ludzi decydujących się na zabieg pod narkozą są te osoby, które panicznie boją się dentysty. Ale nie tylko. Z leczenia pod narkozą korzysta się także wtedy, gdy leczenie może być długotrwałe i bolesne oraz bardzo męczące dla pacjenta. Narkozę stosuje się także u innych „trudnych” pacjentów, a więc takich, którzy mają nasilony odruch wymiotny oraz są nadpobudliwi nerwowo.

Nieleczenie zębów – czy to dobry pomysł?

Czy dobrym pomysłem jest nieleczenie zębów? Oczywiście, że nie! Przedstawiamy kilka argumentów, zaczynając od tych najmniej ważnych.

Po pierwsze, ból, dyskomfort i stres

Nikt nie lubi cierpieć. Ból zęba jest niekiedy nie do zniesienia. Powoduje dyskomfort, utrudnione jest normalne funkcjonowanie. Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście stres. Wszystkie te czynniki nie są sprzyjające naszemu organizmowi mogą nas po prostu wycieńczać.

Po drugie tabletki przeciwbólowe

Następstwem nieleczonego bólu jest sięganie po tabletki przeciwbólowe w celu jego złagodzenia. Tabletki takie nie wylecza zębów, nie sprawią, że ząb w magiczny sposób się naprawi. Jednak przez chwilę nie czujemy tak dużego bólu i możemy funkcjonować. Jednak na dłuższa metę jest to rozwiązanie, które niszczy jelita, żołądek i naszą odporność.

Po trzecie, zmniejszenie pewności siebie

Osoby posiadające problemy z uzębieniem mają często także kłopoty związywaniem nowych znajomości i zamykają się w sobie. Nie ma w tym niczego dziwnego, ból czy ubytki mogą znacznie podważyć poczucie własnej wartości.

Po czwarte, komplikacje zapalne w organizmie

To najważniejsze, ponieważ nieleczone infekcje zębów mogą prowadzić do wielu groźnych komplikacji. Infekcje i stany zapalne mogą rozsiewać się po całym organizmie, atakując i osłabiając inne organy. Chcesz być zdrowy? Musisz o siebie dbać!

Uwaga! Należy mieć świadomość, że narkoza nigdy  nie jest obojętna dla organizmu. Ma swoje skutki uboczne. Nie jest zatem tak, że zawsze można korzystać z zabiegów pod narkozą. Jeżeli mają one swoje uzasadnienie medyczne – można szukać placówki, która taki zabieg wykona. Jeżeli natomiast uzasadnienia takiego nie ma, lepiej posłuchać swojego lekarza i poddać się klasycznemu zabiegowi pomimo strachu. Może być to trudne, jednak warto zrobić to dla swojego zdrowia!