Rehabilitacje kojarzą nam się z powrotem do normalności. Z drugiej strony kojarzą nam się z trudnym czasem, który wymaga od nas sporej zaciętości oraz samozaparcia. Ciężka praca naprawdę popłaca. Dosyć szybko widoczne są po rehabilitacji efekty. Nie ma nic bardziej motywującego od zauważalnych efektów.

Informacje szczegółowe

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL najczęściej trwa cztery tygodnie. Fizjoterapia może być rozpoczęta już po około tygodniu od rekonstrukcji. Rehabilitanci wykonują w gabinecie rehabilitacje średnio dwa razy w tygodniu. Oczywiście pacjenci trenują również w domu, ale za zgodą rehabilitanta. Do ćwiczeń tych pacjent jest przygotowany przez rehabilitanta.

Celem głównym rehabilitacji po rekonstrukcji ACL jest przywrócenie funkcji kolanowego stawu, rozumianej jako odzyskanie ruchomości pełnej, siły mięśniowe, koordynacji oraz także propriocepcji, a do tego jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności.

Program każdej rehabilitacji jest dostosowywany w sposób indywidualny. Jest to związane ściśle z samym poziomem aktywności pacjenta, czasem od urazu do zabiegu oraz także wykorzystaną techniką zabiegową. Dobór ćwiczeń, jak i także ich intensywności jest zależny od naprawdę bardzo wielu czynników. W tym jednym z nich jest brak bólu podczas ćwiczeń. Nie da się inaczej.

Wiązadło przeszczepione przechodzi cały szereg poważnych zmian. Docelowo one prowadzą do przebudowy w całkiem nowe wiązadło. Taki proces trwa mniej więcej około trzech lat. Jednak przemiany najistotniejsze zachodzą dokładnie pomiędzy szóstym tygodniem a dwunastym tygodniem. Jest to taki czas, kiedy wiązało jest odporne najmniej na wszelkiego rodzaju mechaniczne obciążenia, dlatego unikać powinniśmy pozycji, które rozciągają przeszczep. Natomiast wskazane są niewielkie oraz powtarzające się naprężenia. To one właśnie stymulują tworzenie się kolagenu poprzez to właśnie są znacznie wzmacniane wiązadła.

Kluczem do sukcesu jest trafienie na dobrego rehabilitanta. Możemy skorzystać z usług rehabilitanta z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także możemy się pokusić o rehabilitacje prywatne. Oczywiście jeśli budżet domowy nam na to pozwala. Wybierając rehabilitacje prywatne możemy liczyć na dużo szybsze wolne terminy. W przypadku rehabilitacji jest to naprawdę ważne i istotne. Bardzo ważna jest także jakość prowadzenia rehabilitacji. Zależy nam, aby była wykonywana należycie oraz aby po niej krok po kroku zbliżać się bliżej postawionemu celowi. Jest to niezmiernie ważne oraz kluczowe.