Na ogół, wyróżnia się cztery podstawowe typy treści, które możemy wyświetlać przy pomocy projektora. Są do różnego rodzaju dane, czyli np. Arkusze kalkulacyjne, gry, zdjęcia, a także materiały wideo. Wszystkie rzutniki, powinny poradzić sobie z obsługą każdego z wymienionych materiałów, natomiast jeśli zależy nam na projektorze dedykowanemu grom, to właśnie one powinny być jego najmocniejszą stroną.

Zanim podejmiesz decyzję, który projektor HD zakupisz, powinieneś zastanowić się nad tym, jakie treści będziesz wyświetlać na nim najczęściej. Czy będziesz głównie oglądał seriale i filmy, grał w gry, a może wykorzystywać go do prezentacji multimedialnych? Odpowiadając sobie na to pytane, uda się nam bardzo szybko zawęzić listę modeli projektorów, które mamy do wyboru.

Mobilność – czy planujesz przenosić swoje urządzenie?

Warto pamiętać, że Twój projektor do domu, mógłby swobodnie funkcjonować także poza nim. Istnieje wiele ciekawych modeli projektorów przenośnych, które z łatwością zabierzesz ze sobą chociażby na urlop, przez rzutnik pozwoli Ci mieć stały dostęp do Twoich ulubionych seriali oraz filmów i to na dużym ekranie. Niestety, na pewno nie będzie to możliwie w przypadku projektorów do kina domowego, gdyż są to modele, które z reguły posiadają dość sporą wagę. Ich charakterystyka sprawia, że można instalować je wyłącznie na stałe w jednym miejscu.

Jeżeli mowa o projektorach przeznaczonych grom, powinny być one mobile, aby w łatwy sposób zabierać je ze sobą na tzw. LAN party. Z drugiej strony, wszelkie mikro oraz pico projektory to modele, które konstruuje się właśnie z myślą o tym, aby je swobodnie przenosić. Chociaż nie są one w stanie zaoferować najwyższej jakości obrazu, doskonale nadadzą się w przypadku oglądania filmów, a także wyświetlania biznesowych lub naukowych prezentacji. Są one stworzone raczej dla użytkowników, którzy nie wymagają jakości obrazu, ale zależy im łatwości przenoszenia sprzętu.

Czy projektor Full HD to urządzenie, które zdoła nas zadowolić?

Oferowana rozdzielczość obrazu projektora to bardzo ważny aspekt. Powinniśmy postawić zatem na urządzenie, które zapewni nam taką rozdzielczość obrazu, w jakiej zwykle oglądamy treści. W przypadku, kiedy zatem najwięcej filmów posiadamy w jakości Full HD, powinniśmy postawić na projektor Full HD. Oczywiście istnieje możliwość wyboru bardziej budżetowego rozwiązania, które zapewnia gorsze rozdzielczości, natomiast obecnie najpopularniejszym wyborem są właśnie modele Full HD. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli szczególnie zależy nam na najwyższej jakości, znajdziemy także urządzenia, które poradzą sobie z obrazem o rozdzielczości 4K. Z drugiej strony, musimy pamiętać tutaj, że konieczny jest do tego odpowiedni komputer, laptop lub inny odtwarzacz, który udźwignie płynne odtwarzanie tego typu materiałów.

Projektory HD, a jego jasność – co powinieneś wiedzieć?

Przy wyborze rzutnika, niepodważalnie ważnym parametrem jest jasność, a szczególnie jeśli ma być to projektor do domu. Standardowe, konsumenckie modele mogą zaoferować nam jasność od około 100 lumenów, które spotyka się w urządzeniach pico. Jeżeli chodzi o te najbardziej zaawansowane modele, które przeznaczone są do kina domowego – ich jasność może sięgać nawet kilka tysięcy lumenów.

Podczas zakupu projektora, jasność ma naprawdę ogromne znaczenie, a przy tym należy uwzględnić dwa istotne aspekty. Jest to rozmiar obrazu, jaki chcemy uzyskać, a także oświetlenie, z jakim mamy do czynienia w pomieszczeniu, w którym docelowo ma być użytkowany nasz projektor. Kiedy w pokoju jest wyjątkowo jasno, a koniecznie zależy nam na oglądaniu filmów w ciągu dnia, na pewno dobrym rozwiązaniem będzie wybór projektora o jak największej jasności. Tak samo wygląda to w przypadku obrazu – wysoka jasność pozwala uzyskać odpowiednio dobrą czytelność wyświetlanych treści. Duże i jasne pomieszczenia, potrzebują projektora, który zapewnia jasność na poziomie przynajmniej 2000 lumenów.