Podczas podciągania wody z gruntu, na murach będą pojawiać się pewne zawilgocenia, a to okazuje się być niemałym problemem. Może to doprowadzić nawet do tego, że budynek dozna trwałych uszkodzeń. Rozwiązaniem może być np. osuszanie ścian, przy pomocy iniekcji krystalicznej. Zanim jednak postawimy na tę opcję, musimy dobrze poznać tę metodę.

Należy zacząć od tego, że wspomniana iniekcja krystaliczna to przede wszystko skuteczna, ale i wyjątkowo tania metoda osuszania murów. Warto wiedzieć, że nie ma tu konieczności wstępnego osuszania budynku, konstrukcja nie będzie naruszona, a przy tym wykorzystywane są rozwiązania w pełni ekologiczne.

Jak działa i w jakim celu wykorzystuje się iniekcję krystaliczną?

Nie ma znaczenia, czy posiadamy stary, czy też zupełnie nowym dom, gdyż na ścianach wilgoć może pojawić się zawsze, a to niemały problem. Zawilgocenia na murach na pewno je osłabiają, ale też sprawiają, że ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni jest o wiele większe. Może dojść do tego chociażby z powodu uszkodzenia izolacji, ale też jej zupełny brak do tego doprowadzi. Czasami, będzie to również nieprawidłowe funkcjonowanie wentylacje, wysoki poziom wód gruntowych, czy też obfite opady deszczu. Wszystko to, prowadzi do zawilgoceń kapilarnych, a mówiąc inaczej – podciągania przez ściany wód gruntowych. W każdym z wymienionych przypadków, rozwiązaniem może być iniekcja krystaliczna.

Najprościej rzecz ujmując, jest to technologia stosowania do osuszania murów z zawilgoceń. Metoda ta, to tworzenie na nich blokady przeciwwilgociowej, a jednocześnie nie naruszając całej konstrukcji. Ciecz kapilarna, to najlepszy środek do penetracji, ale też w konsekwencji do krystalizacji, a ta ma na celu uszczelnienie porów i kapilarów, które są mikrokanalikami materiału budowlanego. Pozwala to na powstanie wyjątkowo szczelnej warstwy, która efektywnie odetnie podciąganie wilgoci z gruntu, będąc swojego rodzaju izolacją poziomą. Jako, że iniekcja krystaliczna jest bardzo tania, wykorzystuje się do niej ekologiczne preparaty, a dodatkowo jest bardzo prostą metodą, wykorzystuje się ją wyjątkowo często, kiedy konieczne jest osuszanie budynku, będącego przesiąkniętym wilgocią.

Na czym polega iniekcja krystaliczna?

Iniekcja krystaliczna zakłada wstrzykiwanie do muru specjalistycznych preparatów, które w kontakcie z wodą będą się krystalizować, doprowadzając do zamknięcia kapilarów. Ma to doprowadzić do zamknięcia drogi wodom gruntowym. Wszelkie płyny, które stosuje się podczas iniekcji krystalicznej wytwarza się na bazie silikatów, a z uwagi na wpływ alkaicznych związków ulegają krystalizacji. Jeśli chcemy, aby były one stosowane wewnątrz naszego domu, należy upewnić się, czy nie wydzielają one oparów i gazów, które negatywnie wpływają na zdrowie. Osuszanie ścian za pomocą iniekcji krystalicznej to nie jest drogie przedsięwzięcie, a przy tym potrzebne do tego środki są dość tanie. W związku z tym, jest to metoda bardzo popularna, kiedy należy ratować zawilgocone mury.

Jakie zalety posiada iniekcja krystaliczna?

Iniekcja krystaliczna jest zarówno trwałą, jak i skuteczną metodą, a pozwala ona na osuszenia murów z wszelkich zawilgoceń pochodzących z gruntowych wód. Z uwagi na mnogość walorów, sposób ten jest stosowany powszechnie. Dodatkowo, możliwe jest przy tym osuszanie ścian każdego rodzaju, bez względu na materiał budulcowy, grubość, a nawet zasolenie. Co więcej, im zawilgocenie murów jest większe, tym metoda ta będzie działała lepiej. Jednym z największych plusów iniekcji krystalicznej jest jej prostota, w kwestii jej wykonywania. Jako, że nie ma tu konieczności naruszania fundamentów murów, wszystkie prace mogą bardzo szybko przebiegać. Sporą zaletą jest również cena, a ma to związek nie tylko z wykonaniem, ale też preparatami. Osuszanie murów przy zastosowaniu iniekcji krystalicznej to sposób najtańszy na rynku, ale również najbardziej ekologiczne rozwiązanie.