Jak można dowiedzieć się od klientów, ekrany projekcyjne są elementem kina domowego, który jest najczęściej pomijany. Wszystko z uwagi na przeświadczenie, iż wystarczy nam zwykła biała ściana. Warto wiedzieć, że obraz wyświetlany na ekranie będzie znacznie lepszy niż ten, który rzucony będzie na ścianę. Jaki model ekranów projekcyjnych sprawdzi się zatem w przypadku kina domowego?

Warto wiedzieć o tym, że mamy tutaj do wyboru przynajmniej kilka ciekawych rozwiązań. Ekrany projekcyjne dostępne są w różnych konfiguracjach, a zatem różne może być też ich zastosowanie. Jeśli dobrze przemyślimy możliwe warianty, z pewnością wybierzemy najlepszą z możliwych opcji.

Ekrany projekcyjne –  przenośne na statywie

Rosnąca popularność ekranów ustawianych na statywie nie jest przypadkowa. Bardzo chętnie sięgają po nie amatorzy kina domowego, którzy w zamian za tradycyjny telewizor, decydują się na kupno projektora, a także ekranu, który zagwarantuje odpowiednią powierzchnię projekcyjną. To szansa na oglądanie obrazu o dużej powierzchni, a jednak bez dużego nakładu finansowego. To też świetne wyjście w wypadku sal prezentacyjnych, lekcyjnych, a także szkoleniowych.

Biała matowa powierzchnia przenośnego ekrany projekcyjnego, umożliwia stosowanie go nawet przy dość silnym oświetleniu. Nie będzie zatem problemu, jeśli bezpośrednio za ekranem ustawione jest okno. Czarna rama to element dodatkowy, który pozwala łatwiej skoncentrować wzrok na wyświetlanym obrazie. Najczęściej mamy tu do czynienia z nowoczesnymi układami, dzięki którym możliwe jest korygowanie poziomu obrazu, a w tym również na korektę trapezu.

Ekrany projekcyjne – rozwijane elektrycznie

Elektrycznie rozwijany ekran to wręcz podstawowa rzecz, jeżeli chodzi o wyposażenie sal wykładowych, szkół, czy też pokoi konferencyjnych w firmach. W wypadku wielu placówek jest to bardzo przydatny dodatek, który znacząco poprawia jakość obrazu. Kupując taki model, powinniśmy zwrócić uwagę na powierzchnię projekcyjną, kąt widzenia, przejrzystość ekrany oraz inne aspekty, które będą miały bezpośredni wpływ na widoczność ekranu.

Wybierając dobry ekran, jakość wyświetlanego obrazu będzie zdecydowanie lepsza, a to nawet w przypadku korzystania z gorszej jakości projektora. To idealne wyjście dla wszystkich kinomanów, którzy na własnej skórze będą mogli poczuć prawdziwie kinowe doznania, a wszystko to w swoim domu. Opcja ta sprawdzi się również w przypadku miłośników gier. Ci z pewnością docenią fakt, że obraz jest w typ przypadku kilkakrotnie większy, niż standardowo na monitorze lub telewizorze. W połączeniu z wysokiej jakości ekranem, możliwe jest uzyskanie nawet 100-calowego obrazu, a nawet i większego. Ekrany te są wyjątkowo łatwe w obsłudze. Wszystko z uwagi na to, iż wystarczy zastosować przełącznik na ścianie bądź pilot.

Jakie ekrany projekcyjne warto wybierać?

Tak samo projektor, jak i ekran dedykowany do kina domowego, ma wyświetlić obraz wyraźny, a przy tym też na odpowiednio dużej powierzchni. Aby osiągnąć ten cel, najlepszym wyjściem będzie wybór projektora o krótkiej ogniskowej. Ten pozwoli nam ustawić go na tyle blisko ekrany projekcyjnego, że nie będzie problemu z komfortowym oglądaniem. Możliwe jest stosowanie go nawet w pomieszczeniach o wyjątkowo małym metrażu, a jedno z rozwiązań stanowi instalacja go na suficie. W takim przypadku, możemy swobodnie zastosować wspomniany już wcześniej ekran projekcyjny na statywie.

W takim przypadku ekran projekcyjny do kina domowego, który będzie wyświetlany z projektora o krótkiej ogniskowej, może być zamontowany przy suficie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w tym celu wykorzystywać przenośny ekran projekcyjny na statywie.

Przy zastosowaniu odpowiednio dobranego zestawu projektora oraz ekrany projekcyjnego, będziesz w stanie wyświetlać filmy w rozdzielczości Full HD, 4k, a nawet 8k. Jedną z możliwości stanowią także projektory bezprzewodowe, a te pozwalają na streaming obrazu z niemalże każdego urządzenia – ze smartfona, konsoli do gier, czy też wieli innych odtwarzaczy.