Fakty są takie, że ortodoncja dziecięca wymaga zastosowania nieco innych metod, niżeli w wypadku leczenia uzębienia u dorosłych. Praktycznie w każdej dziedzinie, dzieci potrzebują specjalnego podejścia i wyjątkowego traktowania, aby wszelkie ważne zabiegi mogły być spokojnie wykonane, nie utrudniając jednocześnie pracy specjaliści i nie wywołując dyskomfortu u małego pacjenta oraz jego rodziców. Jakie specjalne metody stosują dentyści dziecięcy, aby uspokoić dziecko na fotelu dentystycznym?

Kiedy celem naszym poszukiwań jest dobry dentysta dziecięcy Warszawa powinna być miastem, gdzie odnajdziemy najwięcej atrakcyjnych ofert usług tego typu. Jednak koniecznie jest to, aby potrafić oddzielić tych dobrych specjalistów od gorszych. Obecnie stosuje się wiele ciekawych i innowacyjnych metod, aby maluch na fotelu dentystycznym czuł się komfortowo i nie bał się zabiegu. Nam jako rodzicom zależy nam tym najbardziej, dlatego z całą pewnością warto co nico się o tym dowiedzieć.

Brak bólu i dyskomfortu – jakim sposobem?

Nie da się ukryć, że wszelkie doznania bólowe jakie mogą towarzyszyć zabiegom z zakresu ortodoncji dziecięcej są najczęstszym powodem traum, które dotyczą strachu przed gabinetami dentystycznymi. Wiadomo, że można skorzystać ze znieczulenia miejscowe, które podaje się w formie zastrzyku, jednak czy istnieje coś bardziej przerażającego niż długa igła, która wbija się w nasze dziąsła?

Stomatologia dla dzieci zakłada zatem wykorzystanie innych metod, które są z pewnością „bardziej łagodne” dla małego pacjenta. Często pojawiają się specjalne żele znieczulające, które dla dziecka będą dostępne przynajmniej w kilku owocowych smakach. To z pewnością chociaż na chwile pozwoli zapomnieć dziecku o tym, że znajduje się na fotelu dentystycznym. Istnieje także możliwość wykorzystania nowoczesnego znieczulenia komputerowego, które skutecznie wyeliminowało zastrzyku z wielu gabinetów dentystycznych. Jest to sposób kompletnie bezbolesny, a jednocześnie wysoce skuteczny.

Kiedy nasza pociecha wręcz panicznie boi się spotkania z dentystą, warto zapytać czy istnieje szansa na zastosowanie sedacji wziewnej, czyli innymi słowy – podanie gazu rozweselającego. Panuje przekonanie, że jest to środek, którego efektem ubocznym jest późniejsze otumanienie, jednak nic bardziej mylnego. Działanie tej metody ustępuje zaraz po zakończenie zabiegu. Jego ogromną zaletą jest to, że pozwala się zrelaksować dziecku i dostatecznie uspokoić na tyle, aby stomatolog mógł spokojnie przeprowadzić swoje działania.

Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie kolorowych plomb. Wielobarwne wypełnienia z pewnością okażą się sporą atrakcją dla małego pacjenta tym bardziej, że sam będzie miał okazję aby wybrać kolor, jaki przyozdobi jego zęby. To z pewnością odwróci jego uwagę, a po wykonanym zabiegi będzie mógł chwalić się tęczowym uśmiechem.

Aranżacja gabinetu

Dobry dentysta dla dzieci z pewnością zadba o to, aby jego gabinet posiadał odpowiednio zaaranżowane wnętrze. Powinno ono być zaprojektowane w taki sposób, by dobrze kojarzyło się dziecku. Tutaj zupełną podstawą są kolorowe ściany, które zdobią wizerunku postaci ze znanych bajek. Dziecko będzie czuło się o wiele swobodniej, kiedy otaczać będzie go świat ze znanych mu kreskówek. Dodatkiem mogą być chociażby porozmieszczane po całym gabinecie maskotki.

W wielu placówkach spotkamy się też z obecnością specjalnych kącików zabaw, gdzie maluch może odreagować stres zarówno przed, jaki i po wizycie. Pamiętajmy jednak, aby zwrócić tutaj uwagę na jedną ważną kwestię. Gabinet dentystyczny nie może przypominać jednego wielkiego placu zabaw. Jest to placówka medyczna, dlatego zgodnie z pewnymi wymaganiami, wszelkie zasady sterylności i bezpieczeństwa powinny być tutaj w pełni zachowane.