Warto pamiętać o tym, że pierwsza wizyta dziecka u dentysty, szczególnie zapadnie w jego pamięci. Wraz ze stomatologiem, rodzice powinni zadbać o to, aby nie spowodowało to, że nasza pociecha zacznie się panicznie bać gabinetów dentystycznych. Zapoznanie się dziecka z dentystą odpowiednio wcześnie sprawi, że ten problem nie wystąpi.

Pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego na Żoliborzu czy gdziekolwiek indziej, należy zaplanować jeszcze wtedy, kiedy nie ma żadnych niepokojących objawów, tym bardziej bólu. Wówczas dziecko zyskuje cenny czas, aby oswoić się ze stomatologiem, a dzięki temu przy kolejnych odwiedzinach, spokojnie uda się wykonać wszelkie zabiegi. Sprawdźmy w Internecie, które gabinety mogą zaaranżować zapoznawczą wizytę. Korzystając z wyszukiwarki, wpiszmy np. frazę – dentysta dla dzieci Żoliborz lub posłużmy się bardziej ogólną, jeśli jesteśmy zainteresowani cenami i innymi kwestiami, chociażby wpisując – ortodoncja dziecięca Warszawa.

Kiedy zaplanować pierwszą wizytę?

Nawet dorośli, w bardzo dużych grupach nie lubią wizyt u stomatologów, ponieważ głównie kojarzą się one ze stresującymi sytuacjami – nieprzyjemnymi odgłosami wierteł dentystycznych, ukłuciem przy znieczuleniu itp. Okazuje się, że wiele rodziców, odkłada pierwszą wizytę u dentysty swojego dziecka, aby oszczędzić mu niemiłych odczuć. Opóźnianie momentu spotkania ze stomatologiem, aż do momentu, kiedy zacznie dziać się coś niedobrego – pojawi się silny chociażby silny ból, to bardzo zła i błędna praktyka. Głównie dlatego, że taka wizyta nie będzie należała do najprzyjemniejszych, a dodatkowo wizja kolejnych spotkań sprawi, że będą one kojarzyły się tylko z niemiłymi sytuacjami – stresem, bólem i strachem, co niestety może wpływać na stan zdrowia zębów dziecka w przyszłości.

Warto więc do sprawy podejść inaczej i zadbać o to, aby nasza pociecha oswoiła się z gabinetem dentystycznym, jeszcze wtedy kiedy ma niewiele ząbków. Wszakże takie są założenia stomatologii dziecięcej na Żoliborzu, w Wilanowie i wszędzie indziej, aby planować wizyty bardzo wcześnie. Dzięki temu, w przyszłości dziecko samo będzie domagało się kolejnej wizyt u dentysty.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Głównym błędem, jaki popełniają rodzice jest przenoszenie swoich negatywnych emocji na psychikę dziecka. Nie warto w obecności dziecka, podejmować tematu naszych obaw związanych z wizytą u dentysty, szczególnie o towarzyszącym temu bólowi. Wyjątkowo niekorzystnie działa jakiekolwiek straszenie dziecka – osoba stomatologa nie może być kreowana na negatywną postać, u której wizyta ma być swojego rodzaju karą za nieodpowiednie zachowanie. Zanim odbędzie się wizyta u jakiegokolwiek dentysty dziecięcego na Żoliborzu, należy wytłumaczyć maluchowi – po co i gdzie się idzie. Jeśli dziecko wyjątkowo boi się takiego spotkania, warto używać innych określeń np. – Pan lub Pani. Pomoże na pewno krótki opis tego, jak wizyta będzie mniej więcej wyglądać. Chociażby, że będzie trzeba usiąść na specjalnym fotelu, a lekarz obejrzy jego ząbki zaświecając światło. Dobrą praktyką jest posługiwanie się znanym dla dziecka słownictwem, które zna z bajek. Dzięki temu, wyobrazi sobie, że faktycznie nie czeka go nic strasznego.

Wybór odpowiedniego specjalisty Czasami warto poprosić o polecenie swoich znajomych, natomiast opinię należy też zweryfikować np. umawiając się z lekarzem na krótką konsultację. Głównymi założeniami ortodoncji dziecięcej na Żoliborzu, tak samo jak wszędzie indziej, jest przede wszystkim dobry kontakt z małym pacjentem. Postarajmy się więc o to, aby nasz wybór padł na pedodontę, czyli stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu małych dzieci. Doświadczony dentysta, w bardzo łatwy sposób poradzi sobie z odwróceniem uwagi malucha, sprawnie przejrzy uzębienie i wykona wymagane działania. Wiele prywatnych klinik, gdzie leczy się głównie dzieci, są odpowiednio zaaranżowane, aby mali pacjenci czuli się tam bardzo komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie.