Zasadne jest pytanie: czym są w ogóle batony proteinowe? Reklamowane są one jako te produkty, które mają właściwości odchudzające oraz zwiększają masę mięśniową. Na pewno są one wygodne w spożywaniu. Bardzo szybko potrafią zaspokoić głód oraz są dostarczycielem białka, które jest wysokiej jakości. W ich składzie znajdziemy cukry proste, tłuszcze trans, a także tłuszcze nasycone.

Czy spożywanie batonów proteinowych jest zdrowe?

Otóż, batony proteinowe świetnie sprawdzają się jako przekąski. Są one wysokiej wartości energetycznej oraz zawierają w sobie sporo białka oraz potrzebnych organizmowi węglowodanów. Batony z protein używane są często przez sportowców oraz przez osoby, które są na diecie i chcą stracić trochę kilogramów. Dostarczają one wiele energii do naszego organizmu oraz mają w swoim składzie substancje, które zwiększają ryzyko pojawienia się różnych chorób oraz mogą wystąpić problemy z nadwagą oraz nadmierną otyłością. Przyjrzyjmy się teraz składowi batonów proteinowych. Znajdziemy w ich składzie biało. Stanowi ono od 25 do 45 procent całej wartości energetycznej jednego batona. Jak widać batony te nie zawsze oznaczają, że ich stosowanie jest korzystne z punktu widzenia zdrowia naszego organizmu. Wiele osób je spożywa, nie zawsze zadając sobie sprawę, jakie może mieć to w przyszłości konsekwencje. W batonach tych znajdziemy również cukry proste oraz nasycone tłuszcze. Te nie są zbyt zdrowe dla naszego organizmu. Jeśli już chcemy używać batonów proteinowych, róbmy to z umiarem, gdyż w dużym nadmiarze mogą one być dla nas szkodliwe.

Dlaczego sportowcy i osoby, które chcą się odchudzić, korzystają z batonów proteinowych?

Batony te na pewno są poręczne oraz sycące. Przez to są bardzo popularne. Jedzą je zarówno sportowcy, jak i osoby, które planują się odchudzać. Batony zawierają sporo białka. Jest ono niezbędne do utrzymania odpowiedniego przyrostu masy mięśniowej, dlatego z batonów proteinowych często korzystają osoby, które uprawiają sporty siłowe. Batony energetyczne oraz proteinowe zaliczają się do produktów należących do grupy odżywek dla sportowców. Ich stosowanie je częste. Na pewno mogą one dodać wiele energii przed treningiem oraz uzupełnić ją w czasie treningu. Batony te odbudowują także mięśnie po wysiłku. Pytanie brzmi: czy proteinowe batony mogą spożywać wszyscy? Jakie są konsekwencje codziennego spożywania batonów proteinowych? Na pewno musimy wiedzieć, że zawierają one spore ilości węglowodanów. Świetnie nadają się one do spożywania, zanim rozpoczniemy trening lub podejmiemy się wysiłku fizycznego. Mogą okazać się także dodatkowym uzupełnieniem energii. Zawierają w swoim składzie węglowodany różnego rodzaju. Wtedy energia uwalnia się stopniowo.